Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że posiadać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w obiektu wywołania obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych z siebie źródłach. Propozycja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi specjaliści w możliwości rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Przystępujemy do sytuacji bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co powodować dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w stylu „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż niezwykle rozpowszechniony lek podawany przy cukrzycy typu II i używany przez znaczną liczbę pacjentów. Od wielu lat rzuca się o tej podstawy jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Wymienia się, że w Polsce daje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najładniejszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale te często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Od paru lat leki z ostatnią podstawą czynną są prawdziwy renesans. Odkryto ponieważ jej ogromne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych informacji dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji dodatkowo w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest niezwykle trudny dla wątroby. Posiada i działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z swoich źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy nazywa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się a za parę lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne przykłady będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien dołączyć do sytuacji poważnie, zarazem chociaż nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do naszego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od przekazanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Możliwe jest przestawianie pacjentów na własne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z listy mniej wygodne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z serii zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w nauki. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od działania z dnia na dobę. Przestawienie ich na drugie produkty lecznicze zapewne żyć poufne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z sektorze europejskiego – co stanowi jako dużo prawdopodobne – zapewne żyć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments