Czym są i kiedy odbywają się Mikołajki?

Czym są i kiedy odbywają się Mikołajki?

Artykuł miesiąca

Zastanawiasz się, czym są Mikołajki lub chcesz wiedzieć, kiedy obywają się Mikołajki? W tym bardzo krótkim tekście dowiesz się, jaka jest geneza tego święta oraz kiedy są Mikołajki w każdym roku. Ponadto odkryjesz narzędzie do odliczania dni do Mikołajek.

Czym są Mikołajki?

Mikołajki to bardzo popularne święto, szczególnie wśród dzieci, które jest kojarzone przede wszystkim z postacią świętego Mikołaja, który przynosi prezenty najmłodszym. Oczywiście podarunki są tak naprawdę kupowane i wręczane przez rodziców pociech, ale mali chłopcy i dziewczynki nie zdają sobie z tego sprawy, wierząc w poczciwego staruszka z długą brodą, który przynosi im upragnione zabawki oraz inne, wymarzone dary.

 

Mikołajki organizuje się nie tylko w domach, ale również w szkołach. Kiedy są Mikołajki w szkole? Zazwyczaj odbywają się one kilka dni po właściwej dacie, ale to, kiedy będą Mikołajki klasowe, zależy od wielu różnych czynników.

Skąd wzięły się Mikołajki?

Święto zwane Mikołajkami powstało w celu upamiętnienia osoby świętego Mikołaja, który w III wieku naszej ery słynął z obdarowywania ubogich. Pomimo faktu, że pochodził on z bogatej rodziny  i posiadał spory majątek, wolał rozdawać go potrzebującym niż korzystać z niego samodzielnie.

 

Postać świętego Mikołaja wywarła ogromny wpływ na kulturę. Wiadomo, że będąc starszym, święty Mikołaj wstąpił do zakonu, a potem został biskupem, lecz dziś młodzi ludzie kojarzą go z zupełnie innego wyglądu. Na początku XX wieku firma produkujące Coca-Colę wymyśliła własny wizerunek świętego Mikołaja z siwą brodą i czerwonym strojem, który jeździ  dużymi saniami ciągniętymi przez renifery. Taki wizerunek świętego Mikołaja kojarzy się dziś z Mikołajkami najmocniej.

Kiedy są Mikołajki?

Polskie zwyczaje dokładnie mówią, kiedy odbywają się Mikołajki. Zgodnie z tradycją  święty Mikołaj przychodzi do dzieci 6 grudnia, choć w wielu rodzinach wydarzenie to przenosi się czasem na 24 grudnia wzorem niektórych innych państw. Trzeba bowiem nadmienić, że Mikołajki są obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, lecz często w różnych dniach lub po inną nazwą święta.

 

Tak czy inaczej, w Polsce data 6 grudnia wciąż obowiązuje jako ten właściwy dzień, w którym są Mikołajki. W poranek 6 grudnia dzieci wstające rano z łóżka z ogromną radością spostrzegają prezenty, które potem otwierają. Zazwyczaj otrzymują one upragnione prezenty, ponieważ przed 6 grudnia wysyłają Mikołajowi listy ze swoimi marzeniami.

Mikołajki – kalkulator dni

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy są Mikołajki w dowolnym roku, czyli ile dni zostało do Mikołajek, koniecznie korzystaj z naszego kalkulatora dni do Mikołajek. To proste, internetowe narzędzie pozwoli Ci błyskawicznie sprawdzać liczbę dni do Mikołajek. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę internetową, a na ekranie zobaczysz dokładną informację, ile czasu pozostało jeszcze do tak wyczekiwanych przez dzieci Mikołajek. Wiedza na temat tego, kiedy są Mikołajki, pozwala na skuteczne zaplanowanie zakupu prezentów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments